67 rocznica rozbicia straży leśnej w Marculach

Autor: szpula dnia 1 maja 2011 w kategorii Brak kategorii, Brak komentarzy


W sobotę 30 kwietnia, w 67 rocznice rozbicia straży leśnej w Marculach odbyła się uroczysta Polowa Msza Święta w intencji gen. bryg. Antoniego Hedy „Szarego”, nadleśniczego kpt. Antoniego Wyporka ps. „Sęp” oraz kpt. Eugeniusza Dymitrowa-Flisa ps. „Robur”.

Mszę Świętą koncelebrowali kapelani zebranych środowisk: ksiądz kanonik Józef Domański – proboszcz Parafii Wszystkich Świętych w Starachowicach, ksiądz kanonik Krzysztof Orzeł – proboszcz Parafii w Lubieni, oraz brat Albert – furtian zakonu cystersów w Wąchocku.

Po uroczystej mszy dh. hm. Stefan Derlatka w imieniu kombatantów Armii Krajowej wręczył Nadleśniczemu panu Tadeuszowi Misiakowi pamitkową statuetkę. Potem Komendantka hufca ZHP Starachowice hm. Małgorzata Ślaska, w asyście pana Nadleśniczego Misiaka, odznaczyła medalem „Za zasługi dla Hufca ZHP Starachowice” dh. phm. Marylę Ćwik, dh. phm.Zuzannę Kmieciak i dh. phm. Tomasza Sobańskiego, oraz złożyła uroczyste podziękowania za długoletnią posługę kapłańską na ręce księdza kanonika Krzysztofa Orła.

Później uczestnicy uroczystości w asyście pocztów sztandarowych złożyli kwiaty i zapalili znicze przed pomnikami kapitana Antoniego Wyporka, pseudonim “Sęp” i kapitana Eugeniusza Dymitrowa – Flisa, pseudonim “Robur”. Ks. kanonik Krzysztof Orzeł zwrócił się o pomoc w ufundowaniu pomnika poświęconego gen. Antoniemu Hedzie „Szaremu”, aby mógł zostać odsłonięty na Marculach w kolejną rocznicę rozbicia straży leśnej. Część oficjalną zakończono odśpiewaniem Modlitwy Partyzanckiej.

Na zakończenie wszyscy zostali uraczeni wyśmienitą grochówką przygotowaną przez Nadleśnictwo Marcule, a także mogli zwiedzić Arboretum pieczołowicie pielęgnowane przez leśników.

Wśród obecnych byli m.in.: przedstawiciele gminy Brody wraz z wójtem Andrzejem Przygodą i przewodniczącym Rady Gminy Jerzym Stąporkiem, leśnicy Nadleśnictw Marcule oraz Starachowice wraz z Nadleśniczym p. Tadeuszem Misiakiem, kombatanci ze Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej kół Starachowice, Wąchock, Skarżysko-Kamienna, przedstawiciele Polskich Drużyn Strzeleckich wraz z Józefą Życińską ps. „Zośka”, harcerze starachowickiego hufca ZHP wraz Komendantką Hufca dh. hm. Małgorzatą Ślaska, Seniorzy Harcerskiego Kręgu Instruktorskiego Łysica – Żubry, oraz harcerze z 2 DH im. Mariana Langiewicza, 17 Drużyny Harcerskiej im. „Zjawy” w Starachowicach i 82 DH „Kubuś” im. kpt. Eugeniusza Dymitrowa-Flisa z Lubieni.

Zdjęcia z uroczystości można obejrzeć w Galerii.

« poprzedni wpis

Droga Krzyżowa i biwak.