Dzień Żołnierzy Wyklętych

Autor: szpula dnia 4 marca 2012 w kategorii News, Brak komentarzy1 marca w całym kraju obchodzono Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Również w Starachowicach uczczono partyzantów walczących o wolną Ojczyznę po zakończeniu II Wojny Światowej i bezwzględnie zwalczanych przez NKWD i służby bezpieczeństwa komunistycznego państwa.

Starachowickie uroczystości zorganizowali weterani organizacji niepodległościowych 1945 – 1956 przy współpracy z urzędem miasta. Do obchodów włączyli się również harcerze Hufca ZHP Starachowice, wraz Komendantką Hufca hm. Małgorzatą Ślaską, naturalnie nie zabrakło też 82 DH „Kubuś”, kadeci z Technikum Mundurowego Zakładu Doskonalenia Zawodowego w Starachowicach, oraz kibice MKS STAR przybyli na uroczystość z transparentami, flagą i barwami klubowymi.

Żołnierzy Wyklętych upamiętniono uroczystym nabożeństwem w kościele p.w. Wszystkich Świętych. W mszy uczestniczyli przedstawiciele organizacji kombatanckich, władz samorządowych miasta i powiatu, radni oraz uczniowie. Mszę świętą celebrował ks. dziekan Józef Domański. Po nabożeństwie wierni zgromadzili się przed kościołem przy Panteonie Pamięci Narodowej. Aktu odsłonięcia Tablicy Pamięci Żołnierzy Wyklętych dokonał żołnierz Armii Krajowej, instruktor Hufca ZHP Starachowice kpt. hm. Stefan Derlatka ps. „Daniel” wraz z wiceprezydent miasta Małgorzatą Szlęzak. Pod tablicą upamiętniającą Żołnierzy Wyklętych złożono kwiaty i zapalono znicze.

Na tablicy znalazły się nazwiska dziewięciu żołnierzy, którzy w latach 1945 – 1956 zostali zamordowani bez wyroku sądu przez funkcjonariuszy Powiatowej Służby Bezpieczeństwa. Byli to: Eugeniusz Dymitrow-Flis „Robur” (patron 82 DH „Kubuś”z „Lubieni”), Henryk Kukla „Mewa”, Tadeusz Łęcki „Krogulec”, Stanisław Łukawski „Słowik”, Jan Milanowski „Grajdołek”, Tomasz Pochylski „Tom”, Ignacy Marian Stanecki „Stanowczy” i Marian Woźniak „Wilk”. Tablica upamiętnia też innych żołnierzy zamordowanych w budynkach przy ulicy Krywki (w jednym z nich mieści się dziś Hotel Senator” w drugim – Dom Weselny Strażak”). Ciała zamordowanych grzebano w nocy, bezimiennie, w nieznanych dla rodzin miejscach

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych obchodzony jest po raz drugi. Święto ustanowione zostało przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej w 2010 roku.

« poprzedni wpis

Zaproszenie na 54 HRŚ

Do pobrania: Regulamin 54 Harcerskiego Rajdu Świętokrzyskiego, wersja .doc

następny wpis »

Wyjazd na Zieloną Nutę

Wyjazd z Ostrowca w piątek 15.30 z parkingu przy sklepie Carrefour. Proszę zabrać: mun...

Zostaw odpowiedź

Musisz się logged in aby móc komentować.

Na razie brak trackbacków.

Brak wpisów z podobnymi tagami.

Wpisy w podobnych kategoriach