Relacja z MRT

Autor: szpula dnia 19 września 2013 w kategorii News, Brak komentarzy


Kilka słów wspomnień patrolu 15 Grunwaldzkiej Drużyny Harcerskiej im. „Jędrusiów” i 82 DH „Kubuś” z Lubieni z wyjazdu na I Manewry Ratowniczo – Techniczne ZHP Chorągwi Kieleckiej.

13 września 2013 r. na terenie Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych rozpoczęły się I Manewry Ratowniczo – Techniczne ZHP Chorągwi Kieleckiej.

Pierwsi harcerze pojawili się na bramie przed godziną 9.00 po czym zostali zakwaterowani w wojskowych kontenerach. Następnie miał miejsce oficjalny apel na którym Komenda Manewrów powitała serdecznie uczestników, a także wszystkich zaproszonych gości.

W godzinach poobiednich odbył się blok programowy „F.A. Course” czyli inaczej gra terenowa po bazie Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych. Na tych zajęciach uczestnicy mieli możliwość odświeżyć swoją wiedzę z zakresu pomocy przedmedycznej, spotkać się z przedstawicielami Wojewódzkiej Komendy Policji i Państwowej Straży Pożarnej z Kielc. Przed kolacją uczestnicy przeżyli bardzo realną symulację alarmu bombowego przygotowaną przez żołnierzy Jednostki Wojskowej Komandosów z Lublińca. Jakby to było mało emocjonujące komandosi dodatkowo podzielili się swoimi przeżyciami z misji zagranicznych.

Na zakończenie pierwszego dnia odbył się kominek inauguracyjny I Manewry Ratowniczo – Techniczne w bardzo nietypowej scenerii około 300 osób zmieściło się w jednym namiocie.

Sobota (14.09.2013) rozpoczęła się pobudką i zaprawę poranną.
Następnie miał miejsce blok programowy „Hi-Tech Ground” tutaj komandosi z Lublińca pokazali harcerzom swój sprzęt, jakim posługują się na misjach zagranicznych. Oprócz prezentacji, można było praktycznie sprawdzić swoje umiejętności strzeleckie. Pod czujnym okiem instruktorów wojskowych, każdy miał okazję spróbować swoich sił na strzelnicy. Kolejną atrakcją była przejażdżka wojskową wersją Hummera. Harcerzy na zajęciach odwiedziła pani Wiceminister Obrony Narodowej Beata Oczkowicz, wraz z Komendantem Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych płk dypl. Wiesławem Mitkowskim.

Kolejne zajęcia odbywały się na ulicach Kielc, prawie 300 uczestników przemieściło się do Centrum, na grę terenową. Harcerze otrzymali listę punktów z określonymi godzinami dotarcia. Nasz patrol musiał odnaleźć: Komendę Straży Pożarnej i ugasić płonącą wannę z benzyną, na Rynku udzielić pomocy dziewczynce z krwotokiem nosa, opatrzyć poszkodowanego rowerzystę, a także zaopiekować się wyziębioną Syreną przy ulicy Sienkiewicza. Ostatnim z punktów gry miejskiej było dotarcie na teren Stadionu Leśnego. Tam można było zjeść obiad i zrelaksować się grając w gigantyczne „Michały”.

Okazało się, że to nie koniec niespodzianek – uczestnicy zostali postawieni w sytuacji wypadku masowego. W symulacji zderzyły się tir i dwa busy z których jeden przewoził młodzież – pierwsza na wezwanie nadjechała karetka Harcerskiego Centrum Pierwszej Pomocy. Kierujący akcją ratunkową wezwali harcerskie patrole do pomocy w usuwaniu skutków wypadku. Wystąpiło około 20 trzyosobowych zespołów harcerskich, które zaczęły udzielać pierwszej pomocy poszkodowanym. W międzyczasie nadjechały 2 zastępy Straży Pożarnej, wspólnymi siłami sytuacja została opanowana. Pomoc udzielona przez harcerzy została bardzo wysoko oceniona przez nadzorujących symulację.

Po tak emocjonującym dniu harcerze wrócili na teren Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych, zjedli kolację i spotkali się grupami na kominkach. Na terenie kampowiska zaległa cisza, przerywana tylko cichym harcerskim śpiewem.

Noc, która dla większości ludzi oznacza możliwość spokojnego odpoczynku dla harcerzy była kolejnym etapem Manewrów. Każdy z patroli miał szansę udziału w grze nocnej opartej na zasadach orienteeringu. Uczestnicy przemieszczali się po pobliskim lesie mając w posiadaniu jedynie mapę, kompas oraz latarki. Harcerskie wyzwanie podjął też jeden z parlamentarzystów – poseł Jan Cedzyński, który jak sam przyznał po grze – z pewnością było to wymagające zadanie.

W niedzielę (15.09.2013) dzień rozpoczął się od Mszy Świętej, zaś w dalszej części podczas bloku programowego „Multitask Challegne” harcerze mieli okazję rywalizować w wieloboju. Na kolejnych punktach były: resuscytacja krążeniowo – oddechowa, sztafeta z przeszkodami, rozciąganie linii gaśniczej, zakładanie kołnierza ortopedycznego, przymocowanie poszkodowanego do deski transportowej, posługiwanie się hydronetką i błyskawiczne zakładanie ochronnego stroju strażaka.

I Manewry Ratowniczo – Techniczne ZHP Chorągwi Kieleckiej zakończyły się uroczystym apelem.
Ciepłymi słowami pożegnał harcerzy Zastępca Komendanta Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych ppłk Grzegorz Wtykło, oraz Przewodniczący Rady Chorągwi Kieleckiej hm. Lucjan Marek Pietrzczyk. Apel zakończono harcerskim kręgiem.

Manewry „od kuchni” – wkład Hufca ZHP Starachowice:

Program:
38 Starachowicka Drużyna Harcerska im. Emilii Plater, Harcerska Grupa Ratownicza Starachowice

Realizacja filmowa i postprodukcja:
DK-Art, Harcerskie Kroniki Filmowe

Ekipa do zadań specjalnych:
Harcerska Służba Porządku Publicznego

Zdjęcia z Manewrów, autorstwa Neli Tuchowskiej, Łukasza Aksamita i Pawła Szypulskiego dostępne są w Galerii

Media o Manewrach:

Telewizja Polska oddział Kielce
11 minuta i 45 sekunda – I Manewry Ratowniczo-Techniczne ZHP Chorągwi Kieleckiej

Radio Kielce

Echo Dnia

« poprzedni wpis

XXVIII Harcerski Rajd Szlakami...

Do pobrania: Regulamin Rajdu Więcej informacji na stronie Rajdu: http://jedrusiowy...

następny wpis »

Zbiórka

Piątek 27 września zbiórka w Lubieni godz. 18.00 Wyjazd z Ostrowca 17.30 spod Carrefou...

Zostaw odpowiedź

Musisz się logged in aby móc komentować.

Na razie brak trackbacków.

Brak wpisów z podobnymi tagami.

Wpisy w podobnych kategoriach