XXIX Harcerski Rajd „Szlakami Jędrusiów”

Autor: szpula dnia 18 listopada 2014 w kategorii Rajdy, Brak komentarzy


Kolejny Harcerski Rajd „Szlakami Jędrusiów” za nami. W piątek 14 października patrol 82 DH „Kubuś” w składzie: Patrycja, Klaudia, Natalia, Hubert, Amelka i Paweł udał się do Wąchocka na start Rajdu. Trasa zaczynała się na ulicy Kolejowej, niedaleko pomnika Sołtysa, tam otrzymaliśmy pierwsze zadanie – znaleźć łączniczkę która nam wskaże drogę. Łączniczkę znaleźliśmy bardzo szybko, dostaliśmy od niej tajną wskazówkę, którą natychmiast spaliliśmy. Patrol udał się w dalszą drogę do kolejnego wyznaczonego punktu. Wędrując ulicą Tysiąclecia weszliśmy do lasu, gdzie spotkaliśmy dwóch partyzantów, którzy potrzebowali naszej pomocy, należało opatrzeć postrzelonego i schować go w głębi lasu przed nadchodzącymi wrogimi patrolami.

Partyzanci wskazali nam hasło i drogę do następnego punktu kontrolnego, przy kapliczce Św. Jacka. Po dotarciu na miejsce spotkaliśmy dwie zmarznięte druhny, którym należało przynieść wodę do zagotowania na ognisku. W podzięce za to dostaliśmy mapę na której było zaznaczone miejsce ukrycia amunicji, którą należało przynieść w jak najkrótszym czasie. Po zdobyciu amunicji udaliśmy się do ukrytej w lesie strzelnicy, gdzie pod czujnym okiem instruktorów mogliśmy potrenować strzelanie do celu.

Następnie wróciliśmy do druhen aby zbudować im schronienie przed zbliżającą się nocą. Na tym zakończyliśmy pobyt na tym punkcie i udaliśmy się w dalszą drogę w kierunku ul. Radomskiej w Starachowicach. Na pętli autobusowej był kolejny punkt kontrolny, tym razem test z wiedzy o partyzanckim oddziale „Jędrusia”. Następnie udaliśmy się do siedziby ZHP Hufca Starachowice na spotkanie z kpt. „Danielem”, który opowiadał nam swoje wspomnienia z czasów II Wojny Światowej. W Hufcu czekał też na nas gorący żurek i herbata, żeby się wzmocnić przed kolejnym etapem wędrówki. Następnymi zadaniami było wykonanie dwóch zdjęć pod pomnikami w Starachowicach i dotarcie do miejsca noclegu przy Parafii Matki Bożej Częstochowskiej w Starachowicach. Wieczorem odbyło się świeczkowisko, na którym patrole obydwu tras mogły się zapoznać.
dzien1

Drugi dzień rajdu to wędrówka z noclegu na miejsce zlotu pod mogiłą „Junaka i Kokoszki”, trasa prowadziła wzdłuż torów Starachowickiej Kolejki Wąskotorowej do Lipia. Tam był pierwszy punkt kontrolny na którym można było wykazać się celnym okiem w rzutach granatem. Dalej leśnymi drogami doszliśmy na miejsce zlotu. Czekał na nas jeszcze jeden punkt kontrolny na „polu minowym” i mogliśmy się udać na apel.
dzien2

Po apelu czekała na nas prawdziwa harcerska grochówka z kuchni polowej przygotowana przez Krąg Instruktorski „Komenduły” im. „Junaka” i „Kokoszki”. Po posiłku udaliśmy się do Zespołu szkół na nocleg, gdzie odbyło się drugie świeczkowisko i śpiewanki do późnej nocy.


W niedziele rano, XXIX Harcerski Rajd Szlakami „Jędrusiów” zakończył się apelem i wspólnym zdjęciem, a potem wszyscy rozjechali się do domów.

Zdjęcia z Rajdu można obejrzeć w Galeriach autorstwa:
phm. Jacek Ołowiak, Komendant I trasy XXIX Harcerskiego Rajdu „Szlakami Jędrusiów”
Patrolu 82 DH „Kubuś” z Lubieni