Patron

Posted by szpula on 15 marca 2011 with Brak komentarzy


„Jeżeli zapomnę o nich,
Ty Boże na niebie, zapomnij o mnie”
Adam Mickiewicz

 

 

 

 

 

Kpt. Eugeniusz Dymitrow – Flis „Dąb”, „Robur”
1913 – 1945

Od lata 1941 roku do stycznia 1945 roku był szefem Referatu I (organizacyjnego) Komendy Obwodu „Baszta” Armii Krajowej. Na okres „Burzy” „Robur” przewidziany był na dowódcę samodzielnego batalionu „Dolina”. Wówczas komuniści uznali go za antykomunistę nr 1, a Eugeniusz Iwańczyk zwany „Wiśliczem” wyraźnie groził mu śmiercią.

Po wkroczeniu na nasz teren armii sowieckiej i ustanowieniu władzy komunistycznej rozpoczął się dla kpt. „Robura” bardzo trudny okres. Od początku 1945 r. z inspiracji i rozkazu Iwańczyka ścigał go kielecki UB kierowany przez alowca Szymańskiego.

 

W marcu 1945 r. grupa UB-eków w sile ok. 60 osób przyjechała z Kielc do Marcul z rozkazem zastrzelenia kpt. „Robura” bez ostrzeżenia. W czasie przeszukiwania przez UB-eków jego mieszkania „Robur” rzucił się do ucieczki, podczas której dosięgły go UB-eckie kule. Wręcz zoologiczna nienawiść komunistów do kapitana „Robura” była tak wielka, że po śmierci odcięto mu głowę siekierą i tak go zakopano w lesie. Wkrótce po kryjomu przyjaciele przenieśli jego ciało na cmentarz w Iłży. Tu spoczywa do dziś.

Poniżej można przeczytac artykuły zamieszczone w lokalnej prasie:

« poprzednia strona

Rajd Świętokrzyski

następna strona »

Galeria